Skip to content

Veterans Memorial Inductees

Inductees for 2014

Distinguished Service Recipients:

William R. Gardner, Corporal, U.S. Army - Lansing
Merlin F. Guilford, Corporal, U.S. Army - Mulliken
Lawrence A. Holliday, Field Lineman, U.S. Army - Lansing
Richard A. Rann, Brigadier General, U.S. Air Force - Perry


Inductees for 2013

Distinguished Service Recipients:

Billy Arnold, Ship Serviceman Third Class, U.S. Navy - Lansing
Harry Bell, Staff Sergeant, U.S. Army Air Forces - Charlotte
Joseph Beyrle, Sergeant, U.S. Army - Muskegon


Inductees for 2012

Distinguished Service Recipients:

Richard A. Bragdon, Technical Sergeant, U.S. Army Air Corps - Lansing
James W. Dooley, Sergeant, U.S. Army - Dimondale
Guy W. Freysinger, Specialist Five, U.S. Army - Brooklyn
Dennis G. Scott, Sergeant, U.S. Army - St. Johns

Congressional Gold Medal of Honor Recipient:

George "Jesse" Taylor, Private, U.S. Marine Corps - Lansing


Inductees for 2011

Medal of Honor Recipients:

Francis C. Flaherty, Ensign, U.S. Navy - Charlotte
George E. Ranney, Assistant Surgeon, 2nd Michigan Cavalry - Lansing
Sherrod E. Skinner, Jr., Second Lieutenant, U.S. Marine Corps - East Lansing

Distinguished Service Recipients:

Eugene Bleil, Staff Sergeant, U.S. Army Air Corps - East Lansing
Louis Stamatakos, Staff Sergeant, U.S. Army Air Corps - Okemos

Special Tribute:

Richard P. Thelen, Seaman Second Class, U.S. Navy - Lansing


Inductees for 2010

Medal of Honor Recipients:

Dirk J. Vlug, Private First Class, U.S. Army, World War II - Grand Rapids
John C. Sjogren, Staff Sergeant, U.S. Army, World War II - Rockford
Francis J. Pierce, Pharmacist's Mate First Class, U.S. Navy, World War II -
Grand Rapids
Charles A. Lindbergh, Captain, U.S. Army Air Corps Reserve, World War II - Detroit
Oscar G. Johnson, Sergeant, U.S. Army, World War II - DeWitt
Harold A. Furlong, First Lieutenant, U.S. Army, World War I - Detroit

Distinguished Service Recipients:

James Butler III, Staff Sergeant, U.S. Army, Vietnam - East Lansing
Oliver D. Gillespie, Staff Sergeant, U.S. Army, World War II - St Johns
Clarence E. Hill, Specialist Four, U.S. Army, Vietnam - Dimondale
Scott Kenyon, Sergeant, U.s. Army, Iraq - Dimondale
David R. Schneider, First Sergeant, U.S. Army, Afghanistan - Dimondale
Frank A. Tegge, Specialist Five, U.S. Army, Vietnam - DeWitt
Thomas A. Towsley, Hospital Corpsman 3rd Class, U.S. Navy, Vietnam - Dimondale

Facebook Twitter YouTube Flickr